
Energetika
Největší problém tvoří těžba a spalování fosilních paliv, jejichž největší spotřebu tvoří energetika – elektřina a teplo. Každý z nás má možnost to ovlivnit, podle toho, jaké má aktuální možnosti.
1/ Změna tarifu, případně dodavatele elektrického proudu
Jako první a nejsnazší možnost je změna tarifu, případně dodavatele elektrické energie. Kontaktujte svého dodavatele a zeptejte se na tarif z obnovitelných zdrojů. Jeden takový tarfi má například Pražská energetika a jmenuje se EKOproud. Další dodavatelé elektřiny z obnovitelných zdrojů jsou například Nano Energies, Amper Market a EnergieCS.
Jistě, v síti po drátu vám stejně pojede energetický mix, protože nelze pustit proud přímo ze zdroje k vám domů. Jde o to, abychom jako zákazníci dali firmám najevo, z jakých zdrojů chceme, aby braly energie.
2/ Úspory
Velkou roli hrají také úspory energie nebo případný únik tepla. Není nic snazšího než nenechávat nesmyslně svítit, topit či klimatizovat. Zateplení a další podporu úspoy energií nabízí i dotace Nová zelená úsporám.
3/ Energetická soběstačnost
Pokud máte možnost investice do výroby vlastní energie, doporučujeme souhrnný článek o energeticky neutrálním domě. Velmi záleží, zda bydlíte v rodinném nebo bytovém domě nebo zda by tomu byl nakloněn celý blok domů, čtvrť či obec. Další informace o tématu najdete na stránkách Domácí elektřina.
Přeprava
Přeprava osob a zboží kolem světa vytváří další zátěž pro planetu. Podporujte pozemní dopravu, která má potenciál být nízkoemisní, což fosilní paliva bohužel nejsou.
1/ Nakupujte lokálně
Velkou část emisí z dopravy tvoří převoz zboží. Podporujte lokální výrobu, nakupujte lokálně. A dejte přednost i osobní bezemsní přepravě.
2/ Létat, jako o život?
Věděli jste, že jsme dosáhli vrcholu množství emisí skleníkových plynů v atmosféře v roce 1987? Od té doby by neměl nikdy nikdo nikam letět, než klesnou, aby bylo místo na další let. A teď si představte kolik letů se za těch 32 let uskutečnilo. Opravdu už nemáme “místo” ani na jeden let. Lépeřečeno létáme na dluh přístích generací, proto vzniklo celosvětové hnutí proti létání.
Nemusíte letět? Můžete cestovat po zemi třeba vlakem? Nechme si létání pro opravdu nutné případy – vědecké a záchranné expedice, životně důležité cesty.
3/ Elektromobilita
Elektromobily mají možnost být nabité ze slunce a být tak nízkoemisní dopravou. To, že jsou v současnosti nabíjeny elektřinou z fosilních zdrojů, není vina elektromobilů, ale toho, kdo provozuje nabíječku.
Elektromobil si můžete půjčit, a také na elektromobil můžete přestavět svůj vůz.
Odpady
Česká republika je skládkovací velmoc, přitom 75 % materiálu, který končí na skládkách, by šlo znovu využít. Jedná sehlavně o stavební suť, obalové mateiály (plast) a organické zbytky.
1/ Třiďte!!!
Ptáme se lidí, kteří do směsných černých kontejnerů vhazují znovu využitelné materiály, které by se měly vytřídit, proč to dělají. Mnoho z nich je přesvědčeno, že do “směsných” patří “směs všeho” a někdo to po nich přetřídí…
Není tomu tak. Do směsi byste měli vložit pouze to, co už nejde dál využít. Vzhledem k tomu, že dnes můžeme třídit sklo, plast, papír, kov, tetra-packy, žárovky, baterie, elektroniku, textil, oleje a organické zbytky a dokonce i stavební materiál, tak by černé kontejnery měly být teoreticky prázdné, protože jejich obsah končí většinou pohozený, tlející a uvolňující mix nebezpečných látek v životním prostředí.
Rozmýšlíte se opravdu pečlivě, co vložíte do černého kontejneru?
2/ Nakupujte do vlastních obalů
Nakupte si nebo vyrobte vlastní textilní sáčky a tašku, krabičky ze skla nebo kvalitního plastu, láhev nebo kelímek a nakupujte do nich na váhu, bez obalu, jak jen to je ve vašem okolí možné. Už jen tím, že půjdete do běžného supermarketu pro pečivo, ovoce, zeleninu a ořechy na váhu do vlastních textilních znovupoužitelných sáčků nebo budete pít vodu z vodovodu ze znovu použitelné láhve, značně snížíte zátěž životního prostředí!
Plastů, které se vyrábí z ropy (fosilní zdroj), už máme v životním prostředí a oběhu tolik, že bychom nemuseli a neměli vyrábět další. Kvalitní plasty se snadno recyklují, ale i z takzvaného “výmětu” (zbytkových obalů a folií) lze vyrábět mnoho užitečných a znovu recyklovatelných věcí. Cílem je tedy se plastům vyhnout, případně upřednostnit výrobky z těch recyklovaných. Pozor si ale dejte na plastová vlákna pro textilie, které se uvolňují při praní a jiném oděru do životního prostředí v podobě mikroplastů.
3/ Kompostujte
Nemusíte mít zahradu, abyste mohli kompostovat a nevyhazovat tak cenné živiny z naší půdy. Organické zbytky jsou cenné a neměly by končit nevyužité na skládce. I v bytě můžete kompostovat v vermikopostéru, který jednoduše vyrobíte například z vymytých nádob od barev po malování pokojů. Vracejte živiny zpět od půdy, jinak z ní bude mrtvý prach.
Voda
Splachujeme toalety a kropíme silnice pitnou vodou, napouštíme si bazény a vedle toho celou republiku sužuje extrémní sucho.
1/ Šetři
Vypínej tu vodu, když si čistíš zuby. Známe to všichni. Splachovat taky nemusíme po každém odhozeném chlupu do mísy. Ale existují i další vychytávky, jako:
- Vložte do nádrže toalety láhev libovolného obsahu plnou vody. Ihned tak snížíte průtok vody při splachování.
- Používejte šedou vodu (z mytí rukou/sprchy, pračky) na splachování.
- Používejte přírodní přípravky a vodu pak můžete použít na zálivku zeleně.
2/ Dešťovka
Tam kde dešťová voda dopadá na dlažbu nebo teče do kanálu, se hodí instalovat záchyt, aby voda mohla v době sucha protéct skrz zeleň. Dnes už se nejedná jen o sudy pod okap. Podívejte se na řešení, které podporuje státní dotace Dešťovka. V suchem nejpostiženější Austrálii je běžné přefiltrovanou dešťovku pít.
3/ Pro vlastníky zemědělských pozemků
Začněte hospodařit ekologicky. Pro zádrž vody v krajině je třeba udělat několik opatření na vašich pozemcích. Pro více informací si projděte model Zdoňov. Získejte dotace na BIO pásy. Pronajímáte pozemky? Projděte si smlouvy a změňte možnosti zacházení s vaší půdou, například užití jedů.
Jídlo
Stejně, jako energie, přepravu, odpady a vodu i jídlo tvoříme a spotřebováváme každý den. Proto je jednou z největších příčin klimatické krize.
1/ Štíhlá spotřeba
Plýtváme jídlem, protože ho nakupujeme ve slevě ve velkém a pak se nám zkazí doma. Obchody vydělají a my ho vyhazujeme. Nakupujte jen to, co doopravdy sníte. Rostlinné zbytky kompostujte a vraťte živiny zpět do půdy.
2/ BIO
Nakupujte lokální výrobky z ekologického zemědělství. Tím podpoříte krajinu mnoha druhů rostlin, živočichů a bez jedů.
3/ Více rostlin
Živočišná výroba je přibližně stejně velká zátěž pro klima, jako veškerá celosvětová doprava dohromady, co se emisí týče. Všechny letadla, auta, náklaďáky, motorky, lodě… Na svůj účet si připisuje i odlesňování a s tím spojené vymírání druhů a nadměrné zatěžování zemědělské půdy a vody. Konzumací více druhů rostlin podpoříte pěstování více druhů rostlin a tím celkovou lokální druhovou rozmanitost.
V práci
V práci trácíme většinu času, proto bychom měli výše uvedené principy aplikovat i tam.
1/ Jdu příkladem
Poukazovat na problém a sám být jeho součástí nedává smysl. Jděte příkladem, noste si vlastní obaly, snižujte spotřebu jednorázových věcí na pracovišti, třiďte pečlivě odpad…
2/ Nakažlivá šetrnost
Plánuje se večírek? Pomozte s organizací a navrhněte aplikovat výše uvedené principy – šetrnější využití jednorázových potřeb, degustaci rostlinného menu, dárečky zabalené ve znovu použitelných textilních sáčcích. Můžete tak docílit větší informovanosti kolegů. Navrhněte vratné misky na dovážená jídla…
3/ Zkraťte si úvazek a pracujte pro planetu
Už jen váš přesun do práce a pak taky vytápění nebo klimatizování kanceláří, elektřina do počítačů, serverů a tiskáren…to vše, kdybychom zkrátili na 4 dny v týdnu, hned by to snížilo tvorbu emisí. Peníze za jeden den by mnoho z nás mohlo oželit ve prospěch toho, že budeme mít volno. Které kdybychom ještě navíc využili spolu pro planetu, abychom ji udělali obyvatelnou… A nebo méně radikálně – v rámci pracovního teambuildingu? 🙂 Sbírejte odpadky, sázejte květiny a stromy, čistěte tůňky a choďte pěšky.