Co tím získáme?
Přechodem na obnovitelné zdroje energie získáme vedle snížení emisí skleníkových plynů také čistší ovzduší. Budeme se nám všem lépe dýchat! A zdravější bude i příroda a naše úroda z ní.
Největší problém tvoří těžba a spalování fosilních paliv, jejichž největší spotřebu tvoří energetika – elektřina a teplo. Čeká nás co možná nejrychlejší přechod na obnovitelné zdroje energie.
Každý z nás to může ovlivnit podle toho, jaké má aktuální možnosti:
Jako první a nejsnazší možnost je změna tarifu, případně dodavatele elektrické energie. Kontaktujte svého dodavatele a zeptejte se na tarif z obnovitelných zdrojů. Jeden takový tarif má například Pražská energetika a jmenuje se EKOproud. Další dodavatelé elektřiny z obnovitelných zdrojů jsou Nano Energies, Amper Market a EnergieCS…
Jistě, v síti po drátu vám stejně pojede energetický mix, protože nelze pustit proud přímo ze zdroje k vám domů. Jde o to, abychom jako zákazníci dali firmám najevo, z jakých zdrojů chceme, aby braly energie.
Velkou roli hrají také úspory energie nebo případný únik tepla. Není nic snazšího než nenechávat nesmyslně svítit, topit či klimatizovat. Zateplení a další podporu úspory energií nabízí i dotace Nová zelená úsporám.
Pokud máte možnost investice do výroby vlastní energie, doporučujeme souhrnný článek o energeticky neutrálním rodinném domě. Velmi záleží, zda bydlíte v rodinném nebo bytovém domě nebo zda by tomu byl nakloněn celý blok domů, čtvrť či obec. Pokud bydlíte v bytovém domě, může se vaše družstvo nebo SVJ stát jedním odběrným místem a hned se vám sníží náklady. Se solárními panely na střeše ušetříte ještě víc. Financí i emisí.
Poptejte pro vaši obec větrnou elektrárnu. Z analýzy vyplývá, že větrná energetika dokáže výhledově vyrábět třetinu elektřiny potřebné v České republice. Přibližně tolik jako dva nové jaderné bloky, akorát za šestkrát nižší dotace. A vznikne 17 až 23 tisíc pracovních míst.
Další informace o tématu najdete na stránkách Domácí elektřina.